آنچه باید در مورد سهام عدالت بدانیم

با سلام و وقت بخیر
چند نکته در خصوص آزاد سازی سهام عدالت ?به دستور رئیس جمهور و موافقت رهبری (مشروط به سه شرط) و بورس و بحث هایی که در این زمینه در فضای مجازی و محافل عمومی هست خدمت همه دوستان عرض میکنم

در وهله اول در هر شغل و حرفه ای انسان نیاز به آموزش داره و سرمایه گذاری در بورس و معاملات برخط بورسی مستثنا از این امر نیست و سرمایه‌گذاری در بورس نیز نیازمند آموزش است. قوانین و مفاهیم مهم و نکات بسیار زیادی در بورس وجود دارد.
اگر بدون آموزش دیدن، در بورس سرمایه‌گذاری کنیم قطعاً سرمایه‌ مان را به خطر انداخته‌ایم .

? باید توجه داشت که سرمایه گذاری در بورس بدون آموزش مثل رانندگی در جاده های پر خطر بدون آموزش و تابلوی راهنما می مونه .
پس توصیه می شود تمام کسانی که میخوان در این زمینه سرمایه گذاری کنند در وهله نخست سعی کنند خودشون آموزش پذیر باشن و در کلاسهای آموزشی که برخی اساتید مجرب در این حوزه فعالیت دارن شرکت کنند و یا از کتابهایی که در این زمینه منتشر شده حد اقل اطلاعات مقدماتی در بازار سرمایه و بورس رو بدست بیارن .
اگه امکان حضور در کلاسهای آموزشی براتون فراهم نیست با افراد خبره و کاربلد و البته مورد اعتماد که در این زمینه فعالیت دارن مشورت بگیرید و برخی از مشاوران با دریافت درصدی به شما کمک میکندد که مثلا با فلان سرمایه در فلان روز با تحلیلهایی تخصصی که در این زمنیه کسب کردند ، به شما کمک میکنند که چه نوع سهامی رو بخرید و در چه موقع بفروشید.

اما توصیه بیشتر کارشناسان این هست که برای متقاضیان جدیدالورد در این حوزه ، که آشنایی چندانی ندارند عرضه های اولیه که در روزهای خاص به بازار بورس عرضه میشه رو بخرن تا از حد اقل از بابت خریدشون خیالشون راحت باشه .

✍️ جزئیاتی از سه شرط رهبر انقلاب !
رهبر انقلاب با سه شرط با درخواست دولت مبنی بر آزادسازی سهام عدالت موافقت کردند که ضامن حفظ منافع سهامداران در جریان آزادسازی است.
بر اساس قانون، ۱۰ سال پس از اعطا سهام عدالت به هر نفر، دولت باید مقدمات آزاد سازی را فراهم کرده و اختیار خرید و فروش آن را به خود مردم بدهد. بر اساس گفته رئیس سازمان خصوصی سازی، ارزش سهام عدالت در حال حاضر به 18 برابر رسیده است و این بدان معنی است که در صورت آزاد سازی، رقمی در حدود 18 میلیون تومان برای افرادی که سهام کامل دارند و رقمی در حدود 9 میلیون تومان برای افرادی که سهام نصف دارند، به ازای هر سهم تعلق خواهد گرفت. در کل هر مبلغی که در سامانه سهام عدالت درج شده فعلا ارزش 18 برابری دارد .

دولت نیز در سال ۹۶ لایحه آزاد سازی سهام عدالت را تقدیم مجلس کرد اما این لایحه در بروکراسی مجلس معطل ماند و به صحن نیامد تا اینکه رئیس جمهور با نامه‌ای تقاضای استفاده از اختیار رهبری برای موافقت با آزادسازی سهام عدالت کردند. در نهایت رهبر معظم انقلاب در تاریخ نهم اردیبهشت ۹۹ با این درخواست مشروط بر سه شرط موافقت نمودند.

✍️ و اما شروط رهبر انقلاب برای آزاد سازی سهام عدالت چه بود؟
در متن موافقتنامه رهبر انقلاب آمده است، با توجه به شرایط فعلی اقتصادی و عزم دولت برای عمل به تکالیفی که به عهده اوست، با آزادسازی سهام عدالت با رعایت امور زیر، موافقت می‌شود:

1️⃣ دارندگان سهام عدالت مجازند در محدوده زمانی مشخص مالکیت مستقیم سهام شرکت‌های سرمایه‌پذیر را انتخاب نمایند و به تناسب، نقش مدیریتی خود را ایفا کنند.

در حال حاضر درصدی از سرمایه ۴۹ شرکت از طریق سهام عدالت تأمین شده است، به عبارت بهتر، ۴۹ میلیون ایرانی مشمول سهام عدالت، صاحب بخشی از ۴۹ شرکت دولتی هستند اما با وجود اعطای مالکیت بخشی از سهام این شرکت‌ها به مردم، کرسی هیئت مدیره این شرکت‌ها غالباً با رانت به برخی از افراد صاحب نفوذ رسیده و یا توسط دولت تصاحب شده است. یعنی مردم مالک این شرکت‌ها هستند، اما نقشی در مدیریت ندارند!

نکته دیگر نحوه توزیع سهام این شرکت‌ها بین مردم است. در حال حاضر مشخص نیست هر شخص چند سهم از چه شرکتی دارد، بلکه از تمام سبد شرکت‌های سهام عدالت درصدی به هر مشمول رسیده است.

رهبر انقلاب با درج این بند، قصد دارند اولاً مدیریت را بار دیگر به مردم بازگردانند ثانیاً تملک هر سهم با شرکت مورد نظر را نیز مشخص کنند که البته این امر پیچیدگی‌های فراوانی دارد و باید دولت بهترین سازوکار را برای آن اتخاذ کند.

2️⃣ مقررات مورد نیاز جهت انتقال سهام به صاحبان سهام عدالت توسط شورای‌عالی بورس تدوین و تصویب شود. این مصوبات برای کلیه دستگاه‌های اجرایی لازم‌الاجراست.

این بند به جزئیات انتقال سهم به مردم اشاره دارد که باید با در نظر گرفتن زیر ساخت لازم برای ورود ۴۹ میلیون ایرانی به بورس و شرایط افرادی که توانایی مدیریت سبد بورس خود را ندارند ترتیب لازم را اتخاذ کند.

3️⃣ نسبت به سهام باقیمانده در شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، شورایعالی بورس موظف است ضمن تشویق ماندگاری صاحبان سهام در شرکت‌های مذکور، از طریق مبادی ذیربط هرچه زودتر زمینه‌ی ورود آن شرکتها را در بورس فراهم نماید.

بر اساس مدل اجرایی سهام عدالت، در واقع شرکت‌های سرمایه پذیر استانی، دارنده سهام عدالت بودند و مردم سهام دار این شرکت‌ها؛ لذا بر اساس این بند موافقتنامه، شورایعالی بورس باید مردم را تشویق کند که در این شرکت‌ها بمانند و ضمناً سازوکاری را فراهم کند که این شرکت‌ها نیز به بورس وارد شوند.

⛔ پس دوستان عزیز در آخر باز توصیه میشود که در این زمینه پس از آموزشهای لازم وارد بازار سرمایه بشید ، درسته رهبرمعظم انقلاب با طرح آزاد سازی سهام با شرایطی که بیان شد موافقت کردند ، اما این دلیل بر چشم بسته وارد شدن در این معامله نمیشه و یگیم چون رهبری گفتن پس همه چی اوکیه !

? در پایان از شما که وقت گران بهاتون رو بابت مطالعه این پیام صرف کردید تقدیر و تشکر میکنم ?

?در انتشار این پیام کوشا باشیم

یا علی ✋?

adminhr
می 8, 2020